Haft komputerowy oraz naszywki mogą być wykonane za pomocą specjalnych nici metalizujących. Takie nici są dostępne w kilku odcieniach. Najbardziej popularne są złote oraz srebrne, które występują w różnych odmianach. Czasem używane są także nici miedziane, jednak nie są tak popularne i często stosowane.

Metalizująca nić w świetny sposób naśladuje nić z metalopodobną taśmą zawartą wewnątrz. Nić ta bardzo dobrze pasuje do haftu komputerowego. Efekt połysku prezentuje się bardzo okazale i w przypadku haftu nie ma innej możliwości jego osiągnięcia.

Nici tego typu bardzo często są używane w produkcji sztandarów OSP, chorągwi, czy proporców. Wykorzystywane są w dziedzinach, w których liczy się prestiż i dostojna prezencja, takich jak hafty sakralne, czy heraldyka. Służby mundurowe, takie jak policja również często korzystają z nici metalizujących.

Decyzję o wykorzystaniu tego typu nici należy podjąć i przekazać producentowi haftu przed rozpoczęciem projektowania, ponieważ nici metalizujące wymagają przygotowania specjalnego programu sterującego do maszyny hafciarskiej. Proces ten jest inny niż w przypadku zwykłych nici, dlatego też trzeba tę informację przekazać wcześniej, aby nie trzebabyło zaczynać całego projektowania od nowa.